aprill 13, 2021

Miks on vaja küpsiseid?

Minu käest küsitakse tihti, et kas küpsised ongi küpsised, et kas muud nime ei ole? Küpsis (cookie) tuli, nägi ja võitis ning on siiamaani nimetus väikesele tekstifailile, mille veebilehitseja automaatselt kasutatavasse seadmesse salvestab ja mis seejärel on salvestatud arvuti kõvakettal. Küpsiste abil jälgitakse sinu tegevust veebis, kuid nad ei loe sinu arvuti kõvakettal olevat teavet või muude osapoolte küpsiseid.

Küpsised saab olemuselt jagada kolmeks funktsionaalsed, statistilised ja turunduslikud. Funktsionaalsed küpsised on vajalikud veebilehe toimimiseks. Statistilised küpsised peavad arvet veebilehe külastajate üle ning turunduslikud küpsised aitavad teha suunatud reklaami.

Lisaks saab küpsiseid veel jagada esimese osapoole ja kolmanda osapoole küpsised.  Esimese osapoole küpsiseid kogub veebileht, kus külastaja viibib, kolmanda osapoole küpsised nn. jälitavad interneti kasutajad erinevatel veebilehtedel.

Aga mida küpsised siis teevad? Ettevõtetele kellel on veebis ostu-, tellimis- või taotluste esitamise keskkond, on küpsised vajalikud selleks, et nad saaksid inimesele ostlemise või avalduse esitamise teha lihtsamaks. Näiteks kui oled veebis ostlemas ning järsku meenub, et veel on vaja kolmandat ja neljandat asja, siis küpsised on need mille abil juba ostetud asjad ostukorvi edasi jäävad ning „ei unune“. Lisaks aitavad küpsised ettevõttel oma klienti veebis paremini tundma õppida. Veebilehe külastajate põhjal veebilehe statistikat teha, mis huvitab veebilehe külastajat, mida nad kõige rohkem vaatavad ning pakkuda külastajatele eelisjärjekorras neid huvitavaid teenuseid ja tooteid.  Digiturunduses on nii esimese kui kolmanda osapoole küpsised hädavajalikud tööriistad.

Seadusandliku surve tulemusena GDPR, ePrivaatsuse direktiiv jne., mis seab esikohale kasutaja privaatsusõigused on kolmanda osapoole küpsiste lõpp on lähedal. Google suurim veebilehitseja ja otsingumootor ja ka suurim kolmanda osapoole küpsiste vahendaja teatas, et käesolev aasta jääb viimaseks aastaks kolmanda osapoole küpsistele, mis tähendab suuri muutusi digiturunduse tööprotsessides.

Share this post:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Discover more articles